Training catehetic în Protopopiatul Iași III

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 22, 2021

Evenimentul a debutat cu săvârșirea Sfintei Liturghii, sub protia părintelui protopop Mihail Roșu, iar în continuare am participat la două sesiuni complexe. Activitățile au fost moderate de părintele Bogdan Racu, inspector eparhial pentru învățământ și cateheză, fiind prezenți părintele Mihail Roșu, părintele Teodor Mihăilă, misionar protopopesc, și pr. Emanuel Apetrei, responsabil cateheză în Protopopiatul Iași III.

Prima parte a început cu instruirea preoților cateheți, prezentându-se etapele întocmirii unei cateheze prin respectarea planului cadru stabilit. Partea a doua a întâlnirii a continuat cu realizarea de către participanți a catehezei: Parastasul ca prelungire a Sfintei Liturghii.

„Prin participarea la această etapă de formare catehetică, am avut posibilitatea de a descoperi modele de bune practici în privința catehezelor desfășurate în parohii, de a contura în mod corect pașii constructivi ai unei cateheze iar această instruire reprezintă un real sprijin în dobândirea competențelor necesare susținerii cu succes a unei cateheze în parohie și deopotrivă un bun prilej de a împărtăși din experiența tuturor participanților la această sesiune de formare”, a afirmat părintele Andrei Mocanu de la Parohia Cucuteni – Lețcani.

„Activitatea de astăzi a stârnit interesul preoților participanți, implicându-i într-un dialog constructiv, în ceea ce privește direcția catehetică a misiunii preoțești. S-a proiectat și configurat, prin expunere și dezbatere, structura orientativă a unei cateheze, prin care să se faciliteze și încurajeze susținerea de cateheze la nivelul parohiei, atât de necesară din punct de vedere pastoral misionar ”, a declarat pr. Teodor Mihăilă de la Parohia Scânteia.

„O întâlnire care a adus roade în învățătura noastră catehetică. Am surprins câteva idei vii  de folos și pragmatice pe care le voi aplica în parohia încredințată”, a subliniat pr. Petru Andronache de la Parohia Șcheia.

Fiecare participant a primit în dar, din partea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan, volumul catehetic „Cuvântul lui Hristos să locuiască întru voi cu bogăție!”, apărut la Editura Doxologia în anul 2019.  La finalul întâlnirii a fost săvârșită slujba Parastasului pentru ctitorii Bisericii „Sfântul Ilie” – Popești, județul Iași.   (Pr. Emanuel Apetrei – responsabil cateheză)